Pavlova se skořicovou šlehačkou a jablečným přelivem

01.04.2018

Pavlova je moje srdcová záležitost. Peču ji už nějaký ten pátek a na tisíc způsobů. Základem je velmi jednoduchý sněhový korpus, který je doplnění o šlehačku a ovoce. Tentokrát jsem zvolila tradiční kombinaci chutí skořice a jablek. Skořici, obvzlášť v zimním období, bych nasypala snad úplně všude. Pokud kupujete skořici, určitě sáhněte po Cejlonské. Je chuťově plnější a výraznější. Já většinu koření v Brně kupuji U Sindibáda (odkaz zde). Mají velký výběr nejrůznějšího koření a kořenících směsí a pokud si s nějakým nevíte rady, velmi rádi Vás nasměrují, jak je použít.

Tento recept jsem pekla i v Dobrém ránu. Kdo jste viděli přenos, asi víte, že pavlova nedopadla, jak měla. Dokonce mě na tento fakt upozornila bezprostředně po přímém přenosu jedna velmi milá paní, která neunesla, že do televize může jít i někdo, kdo není dokonalý. Zde Vám proto dám několik rad a typů, jak postupovat, aby byl výsledek skvělý. Korpus se skládá ze dvou hlavních surovin: bílků a cukru. Pokud máte čerstvá vejce, bílky nechte přes noc v misce v lednici, přikryté papírovým ubrouskem. Přebytečná voda se z nich odpaří a budou se lépe šlehat. Mísu a metličky, ve kterých bílky šleháte, musí být vždy stoprocentně odmaštěné. Šleháme na nejnižší otáčky, vytváří se tak menší bublinky, které mají pevnější membránu a výsledný bílkový korpus bude pevnější. Na každý bílek počítejte vždy s 50g cukru. Snažila jsem se několikrát snížit množství cukru, ale opravdu to nefunguje. Sladkou chuť korpusů vykompenzuje nedoslazená šlehačka. Bílky budou pevnější a stabilnější, když je budeme šlehat se špetkou soli nebo kapkou citrónové šťávy. Korpusy musíme péct, nebo spíš sušit, na 100°-120°. Při větší teplotě by korpusy moc zhnědli a nebyly by nadýchané a křupavé. Tady platí pravidlo, čím větší korpus, tím více času potřebujeme. Na jednoporcové korpusy při 120° bude stačit  1,5 hodiny na velký korpus při stejné teplotě 1,5-2 hodiny. Tak snad jsem zmínila všechno a Váš výsledek bude opravdu dokonalý. Hodně štěstí a sladkého mlsání.


25 minut + 1,5 hodiny pečení (9 porcí)


Ingredience: 

3 šťastné bílky

150g moučkového třtinového cukru

špetka soli

400ml smetany ke šlehání (33%)

1 lžička cejlonské mleté skořice

3 jablka

100g medu (javorového sirupu)

1 1/2 lžičky cejlonské mleté skořice

(1/2 lžičky mletého zázvoru)

Postup: 

1. Troubu předehřejeme na 150° hornídolní ohřev. Bílky v pokojové teplotě se špětkou soli šleháme do polotuha. Jakmile dosáhneme polotuhé konzistence, začneme po lžících, za stálého šlehání, přidávat cukr. Šleháme, dokud sníh nebude nadýchaný, pevný a lesklý. Více rad a typů, jak postupovat najdete v úvodu receptu.

2. Na plech vyložený pečícím papírem dávkujeme bílkové těsto na devět hromádek. Vložíme do vyhřáté trouby, snížíme teplotu na 120° a pečeme hodinu a půl. Po uplynutí času, troubu vypneme a s pootevřenými dvířky necháme pomalu dochladnout. Po úplném vychladnutí korpusy lehce sloupneme z pečícího papíru. 

3. Jablka nakrájíme na kostičky cca 1x1cm. Do menšího hrnce vložíme jablka, med (javorový sirup, skořici (případně zázvor, pokud chceme výraznější chuť přelivu) a dusíme do měkka. bude to trvat asi 5-10 minut. Jablečný přeliv necháme vychladnout.

4. Smetanu ke šlehání vyšleháme se skořicí do tuhé šlehačky.

5. Na korpusy navrstvíme skořicovou šlehačku a jablečný přeliv. Můžeme podávat hned, nebo nechat korpusy odležet. Pokud necháme hotové pavlovy odležet v chladu, korpusy nasají vlhkost ze šlehačky a budou se tak lépe jíst.